Anasayfa / HAKKIMIZDA

İD Türkiye, ülkemizde engellilere yönelik erişilebilirlik çalışmalarının gelişmesi amacıyla kuruldu.

Engelliler alanında 30 yıllık deneyim ile desteklenen İD Türkiye, yapıların erişilebilirliği ile ilgili kurumsal danışmanlık hizmeti, destek ve ürünler sunarak, ülkemizde engellilere her alanda çağdaş yaşam alanları oluşturulması için çalışmaktadır. 

Bünyesinde mühendis, mimar ve şehir plancılardan oluşan güçlü bir teknik kadroya sahip olan İD Türkiye, aynı zamanda konusunun öncü kuruluşları olan Univox, Geemarc ve Step-Hear markalarının da Türkiye yetkili temsilcisidir.

1969’da İsveç’te dünyanın ilk gerçek İD sistemini üreten Univox, yüksek kaliteli ürünleri ile İD sistemlerinin lideri konumundadır. İşitme engellilere hizmeti misyonu olarak gören şirket, sürekli Ar-Ge çalışmaları ile Amerika’dan Yeni Zelanda’ya Finlandiya’dan Güney Afrika’ya kadar pek çok ülkede yılda 10,000’den fazla İD sistemi sağlamaktadır. Uluslararası alanda İD sistemlerinin gelişmesi için çaba harcayan şirketin Ar-Ge sorumlusu Conny Andersson, IEC 60118-4 standartlarının gelişmesinde çalışan en önemli aktörlerden biri. Univox tarafından geliştirilen birçok yenilik, İD sistemleri standartlarının temel taşları haline gelmiş bulunuyor.

2008 yılından bu yana erişilebilirlik pazarında hizmet veren Step-Hear, yaratıcı, uygulanabilir ve ekonomik ürünleri ile engellilere destek olmaktadır. Görme engelliler için ürettiği sesli yönlendirme sistemleri, görme engellilerin erişilebilirlik çalışmalarında referans ürün olarak kabul edilmekte ve dünya çapında uygulanmaktadır. Erişilebilirlik alanında 50 yılın üzerindeki deneyimleri ile, Step-Hear Ar-Ge ekibi görme, işitme ve ortopedik engelliler için yeni teknolojiler geliştirmeye devam etmektedir.

1974 yılında İngiltere’de kurulan Geemarc Telecom, özellikle işitme engellilerin günlük yaşamda çektikleri sorunları giderici yardımcı ürünleri ile tanınmaktadır. 2001 yılından itibaren Fransa’daki genel merkezinden hizmet veren Geemarc, 80’in üzerindeki ürünü ile konusunda odyologların ve erişilebilirlik uzmanlarının tercih ettiği yardımcı işitme markasıdır.