Anasayfa / Görme Engelliler

Tüm engel gruplarında olduğu gibi görme engelliler için de tek bir ürün kullanılarak tam bir çözüm sağlanması mümkün değildir. Farklı ürünlerin doğru kombinasyonunun oluşturulması gerekmektedir.

Hissedilebilir Yüzey (HYYİ)
Halk arasında sarı çizgi olarak tabir edilen hissedilebilir yüzeyler, uyarı yüzeyi (nokta) ve takip yüzeyinden (çizgi) oluşur. HYYİ için mevcut zemininize uygun olarak termoplastik, seramik, metal, beton gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Sanılanın aksine HYYİ‘lerin sarı olmak zorunluluğu yoktur ve istediğiniz RAL koduna uygun olarak üretilir. Dikkat edilmesi gerekilen tek nokta, az görenlerin farklılığı algılayabilmesi için mevcut zemin ile kontrast bir renk kullanılması gereğidir. Uluslararası doğru uygulamalara (best practices) göre renk körlülüğü düşünülerek HYYİ‘lerde kırmızı ve yeşil renklerinden kaçınılması tavsiye olunur.

HYYİ kullanımında, fiziksel engelli ve yaşlıların erişimi düşünülerek aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda, HYYİ‘lerin hiçbir işaretlemesi olmayan otoyollara benzediği unutulmamalı ve yönlendirme için yan ürünlerden mutlaka destek alınmalıdır. İD Türkiye, tüm HYYİ uygulamalarında TSEK kalite belgeli ürünler kullanmakta ve TSE standartlarında belirtilen şekilde uygulama yapmaktadır.

Kabartma Harita
Görme engellilere bulundukları mekan hakkında iki boyutlu bilgi sunan, Latin ve Braille alfabeleri ile desteklenen haritalardır. İD Türkiye, sağladığı kabartma haritalarda değişik malzeme alternatifleri, yere ve duvara montaj olanakları sunmaktadır.

Braille Kapı İsimlikleri, Kat Panoları, Asansör Kullanma Talimatları
Farklı malzeme alternatifleri ve kurumsal imajınıza uygun tasarımları ile Latin ve Braille kabartma harfli isimlik, pano ve talimat temin ve uygulamaları sağlanmaktadır

Küpeşte İşaretlemeleri
Merdivenleri kullanan görme engellilerin gidecekleri kata dair bilgi alabilecekleri ve mevcut merdiven küpeştesine ilave edilen Braille kabartma işaretlemelerdir. Mevcut merdiven küpeştenize uygun olarak özel imal edilir.

Özel Uygulamalar
İD Türkiye olarak, sesli yönlendirme sistemi uygulamaları, kurumsal web sitenizin görme engellilere uygun hale getirilmesi, Braille kabartma baskılı dergi ve broşür hazırlanması, üç boyutlu maketlerin sağlanması gibi pek çok farklı hizmeti müşterilerimize sunmaktayız. Etüt sırasında ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra birlikte farklılık yaratmak için size her türlü desteği sağlıyoruz.

Step-Hear Sesli Yönlendirme Sistemleri
Görme engellilerin erişimlerini kolaylaştırmak için dünyada en hızla yaygınlaşan yöntem, sesli yönlendirme sistemleri kullanımıdır. Step-Hear sesli yönlendirme sistemleri, binanızın stratejik noktalarına yerleştirilen verici birimlerden oluşur. Cihaza yaklaştığınız zaman tetiklenen sistem, bulunduğunuz yer ve çevrenizde erişebileceğiniz noktalar hakkında size bilgileri sesli olarak iletir.

Step-Hear sistemi bileklik olarak kullanılabilen bir aktivatör ile tetiklenebileceği gibi iOS ve Android tabanlı cep telefonları da aktivatör olarak kullanılabilir.

Step-Hear sistemi, kapalı alanlarda doğrudan 220V elektriğe bağlanabildiği gibi açık alanlarda güneş enerji panelleri sayesinde bağımsız üniteler olarak da kullanılabilir. Sistem, banka ATM’lerine ve belediye otobüslerinin GPS destekli takip sistemlerine kolaylıkla entegre edilebilir. Kültür ve Turizm tesislerinde kullanıma uygun olan sistem, aynı mesajı kullanıcının tercihine göre beş farklı dilde yayınlayabilir.